ХАРКІВ - колиска
українського радіо
16 листопада 1924 року в Харкові почала роботу
перша в Україні радіомовна станція.
Цей день, згідно Розпорядженню Президента України,
став офіційною датою народження Українського радіомовлення.

Наша історія

Харківська приймальна радіостанція міжнародних зносин розпочала роботу 7 серпня 1920 року. Вона приймала бездротові радіотелеграфні повідомлення з Берліна, Константинополя, Лондона, Мадрида, Москви, Парижа, Рима. Через півроку була збудована іскрова передавальна радіостанція. Разом з приймальною вони утворили радіокомплекс, який отримав назву Харківська потужна радіостанція міжнародних зносин. Для прийому передач з Харкова на території України було встановлено 64 приймальні станції. Тодішня столиця України отримала можливість радіотелеграфного обміну з радіостанціями, розташованими в Західній Європі, на Балканах і Близькому Сході. Після розробки і застосування апаратури підсилення, в 1922 році стало можливим для харків'ян прослуховування музичних програм, що приймалися з Берліна та Москви. Встановлення в 1925 році в Харкові потужного підсилювача американської фірми "Вестерн" дозволило озвучувати майдани і клуби міста, дала можливість харків'янам слухати радіо за допомогою гучномовних репродукторів.

16 листопада 1924 року в Харкові почала роботу перша в Україні радіомовна станція. Цей день, згідно Розпорядженню Президента України, став офіційною датою народження Українського радіомовлення і в подальшому був визначений як професійне свято - День працівників радіо, телебачення та зв`язку.

Радіостанція була створена за технічною документацією Нижегородської лабораторії. Велику зацікавленість і підтримку в її створенні виявив Уряд України. Для будівництва і подальшої роботи радіостанції було надано дві кімнати Центрального партійного клубу, що був розташований по вулиці Римарській (тепер Театр опери та балету ім. Лисенка). Радіостанція була виготовлена харківськими інженерами Л.І. Касвандом, Л.І. Жиронкіним, І.Є.Лунєвим, М.І. Дрожжиним, О.І. Свєтлосановим, В.В. Лебрехтом і працювала в середньохвильовому діапазоні.

З січня 1925 року, за попередньо надрукованою програмою, тричі на тиждень, почались регулярні передачі радіожурналу "Радіополум`я".

Навесні 1927 року робота радіостанції проводилась вже на національному передавачеві потужністю 25,0 кВт. Програму цієї радіостанції під позивним РВ-4 приймали на всій території України. До кінця 1927 року тільки в Харкові нараховувалось більше ніж 15 тис. детекторних радіоприймачів.

В середині 1928 року в Харкові розпочало роботу Всеукраїнське управління у справах радіомовлення.

Величезний внесок в теорію та виготовлення приймально-передавального телевізійного комплексу відіграв син відомого українського письменника Павла Грабовського - Борис Грабовський. Така поважна міжнародна організація як ЮНЕСКО підтвердила, що саме Борис Грабовський в 1928 році здійснив першу в світі телепередачу за допомогою електронних пристроїв.

Тридцяті роки було відмічені принципово важливими подіями в розвитку як радіо, так і телебачення. В 1931 році були прийняті перші дослідні телевізійні передачі з Москви на телеприймач, виготовлений фахівцями Харківського радіоцентру. Восени 1931 року вступив в дію потужний передавальний радіоцентр з 10 передавачами. В серпні 1932 року почала роботу перша в Україні радіотелефонна лінія зв`язку Харків - Одеса.

В 1940 році Харківський радіопередавальний вузол було перетворено в Харківську дирекцію радіопередавальних мереж, зоною обслуговування якої були визначені як Харків, так і райони області. Під час окупації, радіоспорудження були зруйновані, але вже 23 серпня 1943 року почала роботу пересувна радіостанція "Дніпро", а на наступний день почалось мовлення з використанням гучномовців на центральному майдані міста.

В грудні 1950 року мешканці Харкова отримали можливість користуватися послугами першого в країні аматорського телевізійного центру, який успішно працював до лютого 1955 року, після чого був замінений дослідним зразком промислової телепередавальної станції.

Спорудження в 1965 році потужного передавального радіокомплексу ХФ КРРТ в Зміївському районі дозволило здійснити мовлення на значні відстані, транслюючи національні програми в Західну Європу, Далекий Схід та Китай.

В 1972 році Харків`яни отримали можливість користуватись послугами трьох програм телебачення , а в 1978 - було покладено початок кольоровому телебаченню.

12 грудня 1981 року був прийнятий до експлуатації новий телецентр по вулиці Дерев`янка, який діє і понині. Висота телевізійної вежи - 252 метри. На даний момент послугами інженерних і технічних споруд телецентру користуються окрім державних та комерційних телерадіокомпаній також служби органів державного управління, оператори стільникового та пейджингового зв`язку, інтернет-провайдери та інші підприємства оперативного зв`язку.

ortpc.kharkov.ua